USD 18,54
EUR 18,18
ALTIN 991,37
BIST100 3.147
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Bisiklet kullanıcılar şoför koltuğuna geçti

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve KAVŞAK Ağı çalışmaları kapsamında sağlanan mikro-hibe programı çerçevesinde şehrimizde gerçekleştirilen ‘Şeridi Paylaş Güvenle Ulaş’ projesinde bisiklet kullanıcılarına yönelik empati eğitimleri başladı. Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde katılımcılara kör nokta, fren mesafesi, araçların manevra kabiliyeti hakkında eğitimler uzman isimler tarafından sunuldu. Hedef trafikte güvenli seyahat.

Bisiklet kullanıcılar şoför koltuğuna geçti - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği, Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ortaklığında gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği’nde hibe desteği alan ‘Şeridi Paylaş, Güvenle Ulaş’ projesinde eğitimler devam ediyor. Bu kapsamda bisiklet kullanıcılarının trafikte daha güvenli seyahat etmeleri, empati oluşturmaları ve bisiklet kullanıcılarının bisikletli ulaşım kurallarını benimsemeleri amacıyla Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde empati eğitimi gerçekleştirildi.

1 6
Bisiklet kullanıcılar şoför koltuğuna geçti - Sayfa 2

Bisiklet kullanıcılar şoför koltuğuna geçti

Empati eğitimi kapsamında bisiklet kullanıcıları körüklü otobüs, dolmuş ve taksilerin şoför koltuğuna oturdu. Yol kullanıcıları eğitmeni ve Ulusal Bisiklet Hakemi Rüstem Kayın tarafından verilen eğitimlerde kör nokta, fren mesafesi, araçların manevra kabiliyeti hakkında eğitim verildi.

2 6
Bisiklet kullanıcılar şoför koltuğuna geçti - Sayfa 3

Trafikte empati, güvenlik ve görünür olmak çok önemli

UCI Elit Ulusal Bisiklet Hakemi ve Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Koray Cantez, bisiklet kullanıcılarının kask takmasının, trafikte görünür renkler giymesinin ve özellikle gece sürüşlerinde reflektörlü yelek giymelerinin güvenli bir sürüş için gerekli olması yanı sıra şoförlerinde dikkat algısını arttırdığını ve yanlarından geçerken daha dikkatli hareket ettiklerini belirtti. Ayrıca proje kapsamında kask ve reflektif yelek dağıtılacağını belirten Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Şefik Akar, bisiklet kullanıcılarının artması amacıyla her hafta halk turu düzenlediklerini ve bu turların tüm halkımıza açık olduğunu belirtti.

3 6
Bisiklet kullanıcılar şoför koltuğuna geçti - Sayfa 4

Trafikte huzur ve güven

Proje ortağı olan Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf İlkhun’da halk turuna oğluyla katılarak destek verdi. İlkhun, “Empati eğitimlerimize bisiklet kullanıcılarıyla başladık. Önümüzdeki hafta şehir içinde güzergahı bulunan toplu taşıma araçlarımızdan dolmuş ve taksi duraklarında şoförlerimize yönelik olan eğitimlerle devam edeceğiz. Bizler tüm paydaşların trafikte güven ve huzur içinde birbirine saygı duyarak yer almalarını istiyoruz” dedi.

4 6