USD 13,72
EUR 15,54
ALTIN 786,53
BIST100 1.910
İHBAR hattı 0552 642 79 79

“Bisiklet denince akıllara ilk gelen şehir Sakarya”

Sakarya’da gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından Büyükşehir Belediyesi’nde konuşan son Başbakan ve Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, “Bugün Sakarya’da gördüğümüz ilgi ve güzel manzaralar bizleri mutlu etti. Bizlere göstermiş olduğunuz ilgi için sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

“Bisiklet denince akıllara ilk gelen şehir Sakarya” - Sayfa 1

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sakarya’ya gelen Türkiye’nin son Başbakanı ve TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret etti. Ziyaret esnasında, AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan yardımcısı Ali İnci, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, ilçe belediye başkanları ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı. Programın sonunda ise heyet Şemsiyeli Park içerisinde bulunan Bal54 satış mağazasını gezerek Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’den üretimi ve satışı yapılan ürünler hakkında bilgi aldı.

1 10
“Bisiklet denince akıllara ilk gelen şehir Sakarya” - Sayfa 2

Alt yapı ve üst yapı

Sakarya’da hayata geçirilen projelerden bahseden Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bugüne; 31 ayda hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve şehrimizi mamur hale getirmek için gündüz gece demeden çalışıyoruz. Gönül Belediyeciliği şiarıyla ekonomi, sosyal yaşam, altyapı ve üstyapı, kültür ve sanat gibi alanlarda insana dokunan her konuda faaliyet gösteriyoruz. Çalışmalarımıza temelden başladık ve 31 ayda sağlıklı içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon gibi altyapı projeleri için 820 bin metre hat inşa ederek toplamda 665 milyon 200 bin lira yatırım yaptık. Altyapı çalışmalarının ardından üstyapı için gerekli aksiyonu aldık ve 31 ayda 1 Milyon 62 Bin 527 ton asfaltla 800 km’yi aşan yol yaptık. Bunun dışında. Beton yol imalatı, kaldırım, V Kanal, bordür, dolgu ve duvar gibi çalışmalarımızla toplamda 326 milyon 827 bin 678 lira yatırım gerçekleştirdik” dedi.

2 10
“Bisiklet denince akıllara ilk gelen şehir Sakarya” - Sayfa 3

“Bölgemizde öncü sayılacak tarım projeleri yürütüyoruz”

Başkan Yüce, “Şehrimizin tarım potansiyelini öne çıkarmak, üreticilerimizi organize etmek, gerekli hammadde ve ekipman tedarikini sağlamak ve nihayet pazar ihtiyacını ortadan kaldırmak için ülkemizde ve bölgemizde öncü sayılabilecek pek çok tarım projesini yürütüyoruz.  İçerisinde arı ürünleri üretimi, bisiklet yolları, yürüyüş yolları gibi katmanlar bulunan 60 km uzunluğundaki Sakarya Botanik Cennet Vadisi içerisinde toplam 1 milyon 943 bin 152 tıbbi ve aromatik bitki bulunuyor. Üreticiyi organize edip tüketiciyle buluşturarak dünya genelinde süs bitkileri ve peyzaj ürünleri alanındaki boşluğu dolduruyor ve ihracat yapıyoruz. Yanık’ta kurduğumuz merkezde hem toptan hem de perakende satışlar gerçekleştiriyoruz. Tüketiciye kalite kontrol, aranjman ve pratik uygulama imkanı sunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde ilk sevkiyatımız Tokat’a yaptık. İçerisinde tarım meslek lisesi, demonstrasyon alanları, tarım müzesi, sanal gerçeklik, çiftçi eğitim merkezi gibi imkanlar bulunacak olan UTÇEM’de tarımsal üretimin geçmişini, bugünü ve geleceğini ele alacak ve sektöre yön verecek projeler yürüteceğiz”

3 10
“Bisiklet denince akıllara ilk gelen şehir Sakarya” - Sayfa 4

Kenevir, ata tohumu, çilek ve safran üretimi

Tarım konusunda hayata geçirilen projelerle Türkiye’ye ve dünyaya örnek olduklarını da ifade eden Başkan Yüce, “Türkiye’de kenevirin toplam üretim sahası 3 bin dekar civarında. 400 dekarlık saha ile bu üretimin büyük bir bölümünü biz karşılıyoruz. Yasal olarak kenevirden tohum ve lif üretimi mümkün. Bu üretimin yanı sıra Akdeniz Üniversitesiyle yaptığımız işbirliği sayesinde Türkiye’de ilk olarak tedavi amaçlı bitkisel destek ürünleri yapma ve bakanlık onayı konusunda faaliyet gösteriyoruz. Bu kapsamda kültürel mirasımızın yapı taşı olan 10 çeşit ata tohumu ürününün fidelerini toprakla buluşturuyoruz. Üreticilerimize ürün çeşitliliği sunacak, pazar kanalları açacak ve Sakarya'daki tarımsal üretimi zenginleştirecek bir diğer projemiz de sofralık çilek üretimi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak 3 çeşit sofralık çilek üretiyor ve çiftçilerimize örnek oluyoruz. Mezopotamya tarihinin önemli bitkilerinden, yüzlerce yıllık geçmişiyle onlarca kullanım alanına sahip safran bitkisi üretimini şehrimizde yaygınlaştırıyoruz. 10 bin safran soğanıyla tarımsal üretim sistemimize bir zenginlik ve yenilik getireceğiz. Nesli tükenen ve katma değeri oldukça yüksek olan Salep bitkisini üretiyor ve çiftçilerimize bu konuda öncü oluyoruz. Türkiye’de kendi alanında ilk olma özelliği taşıyan proje ile örtü altı tarımın en ileri örneklerinden birini sunacağız. 53 bin m2’lik alan üzerinde kurulacak devasa tesiste yıl boyu üretim sürecek.  Ayrıca ARGE, eğitim, danışmanlık gibi konularda faaliyet göstereceğiz” dedi.

4 10