USD 19,02
EUR 20,39
ALTIN 1.209,83
BIST100 4.975
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Başkan Yüce: Depreme hazır bir Sakarya inşa ediyoruz

Büyükşehir Belediyesi Dernekkırı Afet Yönetimi Eğitim Merkezi projesinin yapımına başladı. Başkan Yüce son dönemde kentsel dönüşüm, yatay mimari (Konut A.Ş) ve afet yönetiminde tarihi adımlar attıklarını ve depreme hazır bir Sakarya’yı inşa ettiklerini söyledi. Yüce, “Kentsel dönüşüm ve yatay mimari için adımı attık, güçlü zeminde konut üretip uygun şartlarda sunacağız” dedi.

Başkan Yüce: Depreme hazır bir Sakarya inşa ediyoruz - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, depreme hazırlık ve acil durum senaryolarının yönetimi konusunda önemli projelerin üzerinde çalışıyor. Bunlardan bir tanesi olan Dernekkırı Afet Yönetimi Eğitim Merkezi’nin yapım süreci de son dönemde Başkan Ekrem Yüce’nin talimatıyla hızlanmıştı. Bugün inşaatın başlayacağı alanda bir lansman düzenlendi. Programa Başkan Yüce’nin yanı sıra SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç, İl Müftüsü Hasan Başiş, belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Başkan Yüce: Depreme hazır bir Sakarya inşa ediyoruz - Sayfa 2

Depreme uygun zemine geçeceğiz

Törende konuşan Yüce, Sakarya’nın deprem kuşağında yer alması sebebiyle hazırlığın en güçlü şekilde yapılması gereken şehirlerden olduğuna vurgu yaptı. En ağır hasara depremin değil, depreme hazır olmayan yapıların sebep olduğunu ifade eden Yüce, Sakarya’da bu alanda büyük bir hassasiyetle çalıştıklarını ifade etti. Yatay mimari, kentsel dönüşüm alanında kurdukları Konut A.Ş projesiyle tarihi bir adım attıklarını ifade eden Yüce, yerleşimi depreme uygun güçlü zeminlerde yoğunlaştıracaklarına işaret etti.

Öncelikle Yenikent bölgesindeki arazilerde üretilecek konutları vatandaşlara uygun şartlarda sunarak önemli bir adım atacaklarını kaydeden Yüce, bugün yapımına başlanan Dernekkırı Afet Yönetim Eğitim Merkezi’nde ise en ağır senaryolara hazırlık ve eğitim sürecini yürüteceklerini belirtti. Açılacak merkezde yangın söndürme, dumanlı alandan kaçış, VR deprem eğitim, sıvılaşma eğitimi, fay kırılım eğitimi gibi simülasyonların yer alacağını aktaran Yüce, afet durumunda çalışacak eğitimli bir nesil yetiştireceklerinin altını çizdi.

Başkan Yüce: Depreme hazır bir Sakarya inşa ediyoruz - Sayfa 3

“Deprem kuşağında bir Sakarya”

Başkan Yüce, “Bugün burada lansmanını gerçekleştirdiğimiz Dernekkırı Afet Yönetimi Eğitim Merkezi ve İtfaiye Binası’ projemiz seçim vaatlerimizden biriydi. Bu vaadimizi de gerçekleştiriyor olmanın vermiş olduğu haklı gururu yaşarken bu merkezimizin Sakarya’mıza çok faydalı olacağına inancımız tamdır. Malumunuz Sakarya’mız deprem kuşağındadır. Bu sebeple depreme karşı alınabilecek her türlü önlemi alıyor, çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.

Başkan Yüce: Depreme hazır bir Sakarya inşa ediyoruz - Sayfa 4

“Afet yönetim altyapısını güçlendireceğiz”

Projenin detaylarına ilişkin bilgi veren Yüce, “Yaklaşık 12 bin m2 arazi içerisinde yapılacak olan Afet Yönetimi ve Eğitim Merkezimizde; Afet bilincini üst düzeye çıkaracak, vatandaşlarımıza afet eğitimleri sunacak, ayrıca şehir dışından da afet eğitimi için gelecek olanları konuk edeceğiz. Burada afet ve acil durum eğitimlerinin tamamını uzman ekipler eşliğinde, uygulamalı olarak sunacağız. Mutfak Yangın Söndürme Simülasyon Sistemi, Dumanlı Alanlardan Kaçış Simülasyon Sistemi, VR Deprem Eğitim Video Seti,  zemin Sıvılaşma Eğitim Modülü, Fay Kırılım Eğitim Modülü sistemlerini kapsıyor. Şehri olası afetlere karşı hazırlamak ve afet yönetim altyapısını güçlendirmek temel amacımız” şeklinde konuştu.