USD 16,75
EUR 17,48
ALTIN 976,05
BIST100 2.444
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Başkan Yüce: Bugün şanlı bir millet oluşumuzun tescillendiği gündür

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gençlerle birlikteydi. Gençlerin bayram sevincine, heyecanına ortak olan Yüce, Sakarya’da off-road ve kano alanında hayata geçirecekleri 2 önemli projeyi anlattı.

Başkan Yüce: Bugün şanlı bir millet oluşumuzun tescillendiği gündür - Sayfa 1

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Sakarya’da her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, günün ilk saatlerinde şehirde yaşanan bayram sevincine ve gençlerin heyecanına ortak oldu. Yüce, Serdivan’da bulunan Sakarya Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kutlama programına katıldı. Programda ayrıca Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Garnizon Komutanı İlker Tombaktepe, İl Jandarma Komutanı Aydın Kutlu, Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

1 13
Başkan Yüce: Bugün şanlı bir millet oluşumuzun tescillendiği gündür - Sayfa 2

19 Mayıs’ın önemi

Kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Gençlerle bir araya gelen Yüce, sahnelenen gösterileri, halk oyunlarını ve diğer etkinlikleri izledi. Sakarya Gençlik Merkezi üyesi Tuba Kurtuluş’un Sakarya Türküsü yorumu katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Öğrenciler, kurtuluşun başlangıcı olan, Atatürk’ün İstiklal mücadelesinin başlattığı günün anlam ve önemine binaen şiirler, şarkılar okudu ve gösteriler gerçekleştirdi. Öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekilen, eğitimci ve ailelerle görüşen Başkan Yüce, şanlı tarih sayfaları arasında 19 Mayıs’ın sahip olduğu öneme vurgu yaparak gençlere seslendi. Bu mirası daha ileriye taşıyacak olan gençlerin sporla ilgilenmelerinin önemli olduğunu belirten Yüce, kentte hayata geçirilecek olan yeni projelerden bahsetti.

2 13
Başkan Yüce: Bugün şanlı bir millet oluşumuzun tescillendiği gündür - Sayfa 3

“Şanlı bir millet oluşumuz o gün tescillendi”

Yüce, Atatürk’ ve silah arkadaşlarının fedakârlıkları sayesinde şanlı bir millet oluşumuzun tescillendiğini ifade ederek, “Bizler şan ve şerefle dolu bir tarihe sahibiz. İstiklal ve bağımsızlığımızın temelini attığımız Kurtuluş Savaşı başlangıcı olarak sayılan 19 Mayıs 1919, tarihimizin dönüm noktası olup her safhasıyla dünya tarihine damgasını vurmuştur. Mustafa Kemal Paşa’nın ” Ya İstiklal Ya Ölüm”  diyerek Samsun’da başlattığı mücadelede atalarımızın fedakârlıkları sayesinde ne denli vatanını seven ve şanlı bir millet olduğumuz tescillenmiştir. Sözlerime Mehmet Akif Ersoy’un şu mısralarıyla devam etmek istiyorum; “Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır!” Ecdadımızın canı pahasına sahip çıktığı ve bize miras bıraktığı bu vatanı daha da ileriye taşıyacak olan; gözümüzden sakındığımız evlatlarımızdır. Bu toprakların yegâne sahibi evlatlarımızın sporla ilgilenmeleri çok önemlidir. Ne mutlu ki bize gençliği ve sporu birlikte andığımız bir bayramımız var” dedi.

3 13
Başkan Yüce: Bugün şanlı bir millet oluşumuzun tescillendiği gündür - Sayfa 4

“Aldığımız unvanla dünyada sayılı şehirlerden olduk”

Büyükşehir olarak yürüttükleri çalışmalar sayesinde Sakarya’nın kazandığı unvanla dünyanın sayılı şehirleri arasına girdiğini ifade eden Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemizin geleceği gençlerimiz için yaptığımız yatırımlar, düzenlediğimiz organizasyonlar ve hemşerilerimizin desteği sayesinde Sakarya’mız dünyada nadir şehirlerin sahip olduğu Bisiklet Şehri Unvanını almaya hak kazandı. Sakarya’mız bu özelliği sayesinden hem ülkemizdeki ilk ve tek şehir oldu hem de dünyanın sayılı şehirleri arasında yerini aldı. Bu teveccühe layık olmak ve ileri taşıyabilmek için birçok proje üretiyoruz. Şehrimizde her sene binlerce sporseveri ağırladığımız tesislerimizin bakımlarını yapıyor, ihtiyaç duyulan noktalarda yeni tesisler planlıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü olarak 30’a yakın branşta 4 bine yakın sporcumuzla şehrimizi ve ülkemizi; ulusal ve uluslararası müsabakalarda temsil ediyoruz” diye konuştu.

4 13