USD 9,60
EUR 11,19
ALTIN 553,56
BIST100 1.480
İHBAR hattı 0552 642 79 79

Bakan Bilgin: Gençler Türkiye'den kaçmak istemiyor, dünyayı tanımak istiyorlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yurt dışına gitme hayali bulunan öğrenciler için "Türkiye'den kaçmak istiyorlar diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar" açıklamasında bulundu.

Bakan Bilgin: Gençler Türkiye'den kaçmak istemiyor, dünyayı tanımak istiyorlar
14 Ekim 2021 | 17:43
Son Güncelleme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi'nde (MEXT) "İşimizin Yarını" ana temasıyla düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu'na katıldı.

"KAÇMAK DEĞİL DÜNYAYI TANIMAK İSTİYORLAR"

Bakan Bilgin, gençlerin yurt dışına gitme eğilimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bilgin, 'yurt dışına gitme hevesinin eğitimli gençlerde daha fazla olduğunu' belirterek "Türkiye'den kaçmak istiyorlar diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar" yorumunda bulundu.

Türkiye'nin geleceğine dair hiçbir endişe duymadığını vurgulayan Bilgin, gençlerin yurt dışına gitme eğilimiyle ilgili şunları kaydetti: "Geleceğe dair en büyük güvencemiz gençlik. Şu anda Türkiye'nin yurt dışında doktora yapan 30 bin genci var. Dünyanın en iyi üniversitelerine gidip orada bir Türk gencine rastlarsanız. Bunlardan endişe duymamak lazım. Dönenler, oralarda kalanlardan daha çok. Türkiye eski Türkiye değil. Genetik biyoloji alanında uzmanlık yapmış biri eskiden döndüğünde çalışacak yer bulamazdı. Genetik laboratuvarı yoktu. Şimdi ülkemizin her alanda yatırım yapmış işletmeleri, üretim tesisleri ve laboratuvarı var. Gençlerin yurt dışına gitme hevesi eğitimli gençlerde daha fazla. Gençlerdeki bu arzunun olması doğal. 'Türkiye'den kaçmak istiyorlar' diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar. Dünyayı tanıyacak bilgiye ve donanıma sahipler."