USD 9,60
EUR 11,19
ALTIN 553,56
BIST100 1.480
İHBAR hattı 0552 642 79 79

6 maddede hayat kurtaran sağlık muayenesi

En ciddi rahatsızlığı bile zamanında yakaladığınızda, tedavi olma şansınız vardır. Koronavirüs korkusunun sizi muayenelerden uzak tutmasına izin vermeyin ve hastalık işaretlerinin farkında olun.

6 maddede hayat kurtaran sağlık muayenesi - Sayfa 1

Koronavirüs salgını ile dolup taşan hastaneler ile bekleme odasında enfekte oldukları için doktora gitmekten korkan insanların birleşimi, çok büyük bir sağlık sorunu fırtınasını yarattı. İnsanlar evde kaldığı için birçok ciddi hastalığa teşhis konulamıyor. Ve bir doktora görünebildiklerinde hastalığın daha ileri aşamasında oluyorlar ve bu da onların daha kötü bir duruma sahip olmalarına neden oluyor. 2020 yılı boyunca önceki yıllara göre özellikle ciddi hastalık tespitlerinin tüm dünyada büyük miktarlarda yapılamadığı tahmin ediliyor.

1 9
6 maddede hayat kurtaran sağlık muayenesi - Sayfa 2

KORONAVİRÜSTEN SONRA PEŞİMİZDEN GELEN DİĞER "DALGA"
Doktorlar, koronavirüsten kaynaklanan baskı hafiflediğinde, diğer hastalıkların teşhisindeki gecikmeden kaynaklanan sorunların ortaya çıkmasından ve tedavisi daha zor olacak başka bir vaka 'dalgası' olacağından korkuyorlar. Uzmanlar, daha düşük bir tanı oranıyla, tümörlerin daha ileri aşamalarda tespit edilebileceği konusunda endişeleniyorlar.

Bir yumru, görünümünü değiştiren bir ben, ağızda iyileşmeyen bir yara gibi değişiklikler fark ederseniz, doktora gidin. Kararınızı verebilmeniz için, evde yapabileceğiniz kolay kontroller içeren bu "anti-panik kılavuzu"nu hazırladık.

İşte hayatınızı kurtarabilecek çok basit 6 sağlık muayenesi:

2 9
6 maddede hayat kurtaran sağlık muayenesi - Sayfa 3

1. KALBİNİZ NASIL?

Evde tansiyonunuzu düzenli olarak ölçmek ve belirli semptomları dikkate almak, kalbinizin risk altında olup olmadığı konusunda size fikir verebilir.

Nasıl yapmalısınız? İdeal olarak, sabahları aç karnına ölçüm yapın. Rahatlamak için önce oturun. Sırtınızı desteklemelisiniz, bacaklarınızı çaprazlamamış ve kolunuz desteklenmiş ve kalp seviyesinde olmalıdır. Değerler 14/9 cm/Hg'ye eşit veya daha büyükse yüksektir ve bu sık sık oluyorsa kalp problemlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Göz kapaklarınızda küçük sarı yumrular var mı? Kan kolesterolünün fırladığını gösterebilir. Kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olduğundan doktorunuza danışın.

Mide ekşimesi ve çarpıntı hissediyor musunuz? Ayrıca sırt veya omuz ağrısı, soğuk ter, göğüste ve göğüs kafesi arkasında basınç veya bıçak saplanması, mide bulantısı, boğulma hissi… Kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz çünkü bunlar en sık görülen semptomlardır. Hemen 112'yi arayın.

3 9
6 maddede hayat kurtaran sağlık muayenesi - Sayfa 4

2. SİFONU ÇEKMEDEN ÖNCE KONTROL EDİN

Dışkılarımızı belli bir sıklıkta kontrol etmeliyiz çünkü sağlığımız ve özellikle hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık görülen ikinci tümör olan kolon kanseri hakkında bize birçok ipucu verebilirler. Erken evrelerde tespit edilirse vakaların yüzde 90'ının tedavi edilebileceğini düşünün.

Neden dışkıyı kontrol etmelisiniz? Çünkü bağırsak alışkanlıklarınızdaki bir değişiklik veya belirli bir süre boyunca dışkınızın şekli veya boyutunda bir değişiklik kolon kanseri belirtileri olabilir.

Sizi ne uyarmalı? Dışkılarınızın bir kalem gibi ince olması, normalde iyi huylu olan ancak kötü huylu olabilen poliplerin varlığına bağlı olabilir. Ayrıca bu poliplerden dolayı dışkıda kan olabileceğine işaret ettiği için siyahımsı bir renge sahip olmaları veya siyah kısımlara sahip olmaları.

4 9