USD 18,09
EUR 18,16
ALTIN 1.016,26
BIST100 3.020
İHBAR hattı 0552 642 79 79

57. Akbalık Yağlı Güreşleri’ne yoğun ilgi

Akyazı Belediyesi tarafından 3 yıl aranın ardından yeniden düzenlenen 57. Akbalık Yağlı Güreşleri vatandaşların yoğun ilgisi ile gerçekleşti. 40’ı Başpehlivan olmak üzere 600 Pehlivanın Er Meydanı’na çıktığı güreşlerde Başpehlivan Serhat Gökmen oldu.

57. Akbalık Yağlı Güreşleri’ne yoğun ilgi - Sayfa 1

Türkiye’nin en büyük yağlı güreş organizasyonları arasında bulunan Akyazı Akbalık Yağlı Güreşleri 3 yıl aranın ardından dün yeniden gerçekleştirildi. Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan ve Akbalık Güreş Ağası Mehmet Öztürk’ün ev sahipliği yaptığı 57. Akyazı Akbalık Yağlı Güreşlerine Vali Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ali İnci, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, BBP İl Başkanı Faruk Bürtek, ilçe belediye başkanları, Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, il ve ilçe protokolü ile şehir içi ve şehir dışından binlerce vatandaş katıldı.

1 20
57. Akbalık Yağlı Güreşleri’ne yoğun ilgi - Sayfa 2

Tarihi organizasyon Belediye Başkanı Bilal Soykan, Güreş Ağası Mehmet Öztürk, Akbalık Mahalle Muhtarı Rüstem Bilgi ve ilçe protokolünün Akbalık Yağlı Güreşleri kurucuları Zülküf Karabulut ve Mustafa Bük’ün mezarı başında yapılan dua ile başladı. Yapılan duanın ardından Belediye Başkanı Bilal Soykan ve Güreş Ağası Mehmet Öztürk mehteran takımı eşliğinde Er Meydanı’na gelerek vatandaşları selamladı. Selamlama sonrasında ise pehlivanların dualı çayırdaki kıyasıya mücadelesi başladı.

2 20
57. Akbalık Yağlı Güreşleri’ne yoğun ilgi - Sayfa 3

Protokol konuşmalarında ilk olarak kürsüye çıkan Akbalık Mahalle Muhtarı Rüstem Bilgi, 3 yıl aranın ardından bu organizasyonun yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Akbalık Güreş Ağası Mehmet Öztürk ise, “Babam sayesinde gönül verdiğim yağlı güreşlerde ağalık yapmanın gururunu yaşıyorum. Yağı güreş sporunun devamı için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Akbalık Yağlı Güreşlerimize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.  Vali Çetin Oktay Kaldırım ve AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ise 3 yıl aranın ardından yeniden düzenlenen bu tarihi organizasyonda emeği geçen başta Belediye Başkanı Bilal Soykan olmak üzere herkese teşekkür ettiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, “ Ata sporumuz olan güreşi yıllardır kuşaktan kuşağa aktaran tüm sporcularımızın ruhu şad olsun. Güreşlere katılan tüm sporcularımıza da başarılar diliyorum” dedi.

3 20
57. Akbalık Yağlı Güreşleri’ne yoğun ilgi - Sayfa 4

Er Meydanı'nda başpehlivanlık çeyrek final güreşleri sonrası Akbalık Güreş Ağalığı ihalesi yapıldı. Ağalık sembolü koçu almak için ihaleye Rıza Bora, İdris Caymaz, Dinçer Özcan, İbrahim Şahin ve Akbalık Güreş Ağası Mehmet Öztürk katıldı. Güreş Ağası Mehmet Öztürk’ün belediye başkan yardımcılığı görevi dolayısı ile çekileceğini açıkladığı ihalede 454 bin lira bedelle İbrahim Şahin 2023 yılı Akbalık Güreş Ağası oldu.

4 20