USD 32,85
EUR 35,19
ALTIN 2.450,22
BIST100 10.471
İHBAR hattı 0552 642 79 79

550 yıllık mirasın içinde tarihe ışık tutan buluşma

Prof. Dr. Haşim Şahin Büyükşehir kültür etkinlikleri kapsamında Kaynarca’da bulunan yaklaşık 550 yıllık Şeyh Muslihiddin Camii’nde gençlerle buluşarak camiye adını veren Osmanlı şeyhini ve dönemin gelişmelerini konuştu, tarihin hatıralarını yad etti.

550 yıllık mirasın içinde tarihe ışık tutan buluşma - Sayfa 1

Sakarya Büyükşehir Belediyesi kültür takvimi birbirinden keyifli ve öğretici etkinliklerle devam ediyor. Kasım ayı kültür takviminin son programı ise Kaynarca’da tarihe ışık tutan bir buluşmayla devam etti.

550 yıllık mirasın içinde tarihe ışık tutan buluşma - Sayfa 2

550 yıllık tarih

“Yerinde Sakarya Söyleşileri” kapsamında Türk tarihini ele alan ve gençlere anlatan tarihçi Prof. Dr. Haşim Şahin, Kaynarca’da bulunan yaklaşık 550 yıllık Osmanlı mirasında gençlerle bir araya geldi.

550 yıllık mirasın içinde tarihe ışık tutan buluşma - Sayfa 3

Dönemin hatırı sayılır Osmanlı hocalarından olan ahi teşkilatından Şeyh Muslihiddin’in ismini verdiği, 1486 yılında yapılan camide tarihe dair çok önemli notlar paylaşıldı. Prof. Dr. Şahin, caminin yapım sürecini, o dönemde yaşananları ve şeyh Muslihiddin’in hayatına yer verdiği anlatımlar yaptı.

550 yıllık mirasın içinde tarihe ışık tutan buluşma - Sayfa 4

Ahi ve tekke kültürü

Öğrencilerin ilgiyle takip ettiği program, asırlardır ayakta olan caminin içinde tarihe dair farklı hisler uyandırdı. Şeyhin ahi ve tekke kültürünü bir araya getiren önemli isimlerden olduğu anlatılırken, dönemin İslam dokusuna sunduğu katkılardan bahsedildi.