USD 32,42
EUR 34,49
ALTIN 2.484,62
BIST100 9.680
İHBAR hattı 0552 642 79 79

1 Nisan şakaları: Bu gelenek neden ve nasıl başladı?

1 Nisan, "Nisanın ilk günü" anlamına gelir ve birçok ülkede "Şaka Günü" olarak kutlanır. Geleneksel olarak, insanlar bu günde birbirlerine şaka yapar, yalan söyler veya aldatıcı bilgiler verirler. Peki, 1 Nisan nasıl ortaya çıktı? 1 Nisan'da neden şaka yapılır? Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz...

1 Nisan şakaları: Bu gelenek neden ve nasıl başladı?
01 Nisan 2024 | 10:58
Son Güncelleme:

1 Nisan tarihçesi

Uzun yıllardır "Şaka Günü" olarak anılan "1 Nisan"ın nasıl ortaya çıktığıyla ilgili farklı kültür, inanç ve dillerde çeşitli efsaneler bulunuyor.

İlk olarak eski Romalıların Hilarya, Hintlerin ise Huli Festivali’nde görülen şakaların, 1564’te Fransa’da yapılan takvim düzenlemesiyle gelenek haline geldiği sanılıyor.

Roma İmparatoru Jül Sezar'ın adıyla anılan Jülyen takvimine göre 25 Mart, yeni yılın başlangıcı kabul edilirken Fransa Kralı 9. Charles, 1564'te yılbaşını 1 Nisan'dan 1 Ocak'a aldırıyor. Buna göre, 1 Nisan'ı yılbaşı kabul etmeyi sürdürenlerle dalga geçmek amacıyla yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline geliyor ve 1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenler "1 Nisan Aptalları" olarak anılıyor.

Komik 1 Nisan şakaları 2024

İşte bazı basit şaka örnekleri:

Birinin ayakkabılarını sıkıştırmak için küçük bir nesne (örneğin, kâğıt parçası veya küçük bir taş) koyun. Ardından, kişi ayakkabılarını giydiğinde bu sıkışmış nesneyi hissedecek ve ayakkabılarını çıkarıp bakmak zorunda kalacak.

Bir kağıt parçası alın ve onu arkadaşınızın sırtına yapıştırın. Ardından, sırtını sıvazlayın ve kağıdı yırtarak onu korkutun. Kişi, arkasındaki kağıdı hissedip "Sırtımda ne var?" diye merak edecektir.

Kişinin telefonuna yapıştırılabilen sahte bir çatlak ekran koruyucusu kullanın. Bu şekilde, kişinin telefonunun ekranı kırılmış gibi görünecek ve şaşırmasını sağlayacaktır.

Birinin dolabındaki giysileri ters çevirin. Kişi dolabını açtığında, giysilerin ters olduğunu gördüğünde şaşıracaktır.

Bir arkadaşınızın buzdolabında karıncalar varmış gibi göstermek için küçük bir kağıt parçası üzerine karıncalar çizin ve buzdolabının içine yerleştirin. Arkadaşınız buzdolabını açtığında karıncaların olduğunu düşünecek ve şaşkınlıkla tepki verecektir.